Ljus terrakottafärgad botten med polykrom medaljong och hörnornament med stiliserade blommönster. Brun huvudbård med blom- och bladranka.
Blekt, abrasher. Något ställvis hårt slitage, något smutsig, fläckar, lagningar, smärre malskador. Sidorna med trampveck och skador, en kortsida med reva (ca 5 cm lång).
lagningar en reva