Allmoge
1186119

VÄGGSKÅP, allmoge, troligen Dalarna, daterat 1803.

Målat väggskåp eller hängskåp för hörn. En dörr med bakomliggande hyllor. Bredd 70, djup 46, höjd 95 cm.

Renoverat och kompletterat, delvis senare måleri, senare lås och upphängningsöglor. Smärre skador, slitage och lagningar. Nyckel saknas.

Utropspris
2 500 SEK