Golvur fanerat med mahogny. Försilvrad urtavla. Bredd 48, djup 26, höjd 196 cm. Pendel finns.
Urtavla med repor och slitage. Torrsprickor. Fanerlagningar och skador. Saknar ställvis träslister. Ej funktionstestat. Lod saknas. Nyckel saknas.