GOLVUR, urtavlan märkt Thomas Robinson, London. 1800-tal.

Golvur fanerat med mahogny, beslag av mässing. Urtavlan märkt Thomas Robinson, London. Bredd 53, djup 27, höjd 228 cm. Två lod, pendel och vev finns. Nyckel finns.

Skador, slitage och lagningar, en visare av. Kompletteringar, dekorelement saknas.

Utropspris
2 500 SEK