ILMARI TAPIOVAARA, stol, "Mademoiselle", Edsbyverken, 1959
Vitlackerad pinnstol, Brännmärkt Mademoiselle Edsbyverken Tapiovaara Design Made in Sweden 1959. Sitthöjd 38, höjd 90 cm.
Slitage. Märken.
Ilmari Tapiovaara var en finländsk inredningsarkitekt och formgivare. Han studerade vid Konstindustriella läroverket samt praktiserade vid Le Corbusiers ateljé. Tapiovaara undervisade i inredningskonst vid Tekniska högskolan, Konstindustriella läroverket och Konstindustriella högskolan samt i USA. Han har skapat möbler och inredningar med modernistiskt och funktionellt uttryck i böjträ och formpressad fanér. Den uppdaterade versionen av pinnstolen kallad ”Madmoiselle” är idag en klassiker.
Läs mer