G&T HOVMANTORP, hallbyrå med spegel i jakaranda.

Fanerat med jakaranda. Tre draglådor med läderhandtag. Bredd 116 cm, 39 cm, höjd 45 cm.
Spegeln 127x69 cm.

Stötmärke på benen, smärre slitage. Handtagen med slitage.

Proveniens

Leopold och Irja Marjatta Rönnman, Helsingfors, Finland.

Leopold Rönnman (född Gustav Adolf Rönnman) och hans maka Irja Marjatta Rönnman (född Tuominen) drev under den skandinaviska designens guldålder inredningsbutiken ”Interiors”. Butiken låg på Fredriksgatan i Helsingfors. De hade ensamrätt på den finska marknaden att sälja produkter från samtidens främsta danska, svenska och norska formgivare och tillverkare av möbler och armaturer. Det lilla familjeföretaget hade ett nära samarbete med formgivare som bl a Hans J. Wegner, Hans-Agne Jakobsson och Björn Wiinblad. Samarbetet utvecklades till en djup vänskap vilket gjorde att paret Rönnman kunde förvärva exklusiva föremål till sin personliga bostad och sommarstuga. I slutet av sjuttiotalet förvärvade Stockmanns ”Interiors” rättigheter till möbeldelen och ”Interiors” verksamhet begränsades till belysning. Efter Leopolds bortgång i slutet av 1970-talet drev Irja verksamheten vidare.

Utropspris
250 EUR
Maria Granström
Maria Granström
Filialchef Malmö
+46 (0)739 40 08 09