Design Övrigt
1186952
Hans-Agne Jakobsson
Hans-agne jakobsson, golvlampa, "g-154/2", markaryd, 1900-talets andra hälft.
Hans-agne jakobsson, golvlampa, "g-154/2", markaryd, 1900-talets andra hälft.
Hans-agne jakobsson, golvlampa, "g-154/2", markaryd, 1900-talets andra hälft.
Hans-agne jakobsson, golvlampa, "g-154/2", markaryd, 1900-talets andra hälft.
Hans-agne jakobsson, golvlampa, "g-154/2", markaryd, 1900-talets andra hälft.
Hans-agne jakobsson, golvlampa, "g-154/2", markaryd, 1900-talets andra hälft.

HANS-AGNE JAKOBSSON, golvlampa, "G-154/2", Markaryd, 1900-talets andra hälft.

Justerbar riktning. Etikettmärkt Hans-Agne Jakobsson Markaryd Sweden. Höjd 115 cm

Ej funktionstestad. Smärre slitage. Smärre repor.

Följerätt: Nej
Placering: Mastgatan 4-6, Gamla Hamnen, 00160 Helsingfors - F2
Proveniens

Leopold och Irja Marjatta Rönnman, Helsingfors, Finland.

Leopold Rönnman (född Gustav Adolf Rönnman) och hans maka Irja Marjatta Rönnman (född Tuominen) drev under den skandinaviska designens guldålder inredningsbutiken ”Interiors”. Butiken låg på Fredriksgatan i Helsingfors. De hade ensamrätt på den finska marknaden att sälja produkter från samtidens främsta danska, svenska och norska formgivare och tillverkare av möbler och armaturer. Det lilla familjeföretaget hade ett nära samarbete med formgivare som bl a Hans J. Wegner, Hans-Agne Jakobsson och Björn Wiinblad. Samarbetet utvecklades till en djup vänskap vilket gjorde att paret Rönnman kunde förvärva exklusiva föremål till sin personliga bostad och sommarstuga. I slutet av sjuttiotalet förvärvade Stockmanns ”Interiors” rättigheter till möbeldelen och ”Interiors” verksamhet begränsades till belysning. Efter Leopolds bortgång i slutet av 1970-talet drev Irja verksamheten vidare.

Köpinformation
Kontakt
Maria Granström
Stockholm
Maria Granström
Private Sales. Av Sveriges Handelskamrar förordnad besiktningsman.
+46 (0)739 40 08 09

Kundservice
Har du frågor gällande transport, betalning eller övriga frågor vänligen kontakta vår Kundservice.

Sverige
Telefontid: Mån - Fre 9-17
+46 8-614 08 00

Finland
Telefontid: Mån - Fre 9 - 13
+358-9-668 91 10

Skicka ett meddelande
Vad kostar transporten?
För information om transporter i Finland under den pågående strejken hos Posti.

Paketering och försäkring

Alla objekt som skickas från Bukowskis är fullt försäkrade och omsorgsfullt packade i en formanpassad, diskret kartong för att skydda ditt unika föremål.

Hur bokar jag transport?

Efter vunnen auktion beställer du transport på Mina Sidor

När levereras varan?

Din order kommer att iordningställas inom 1-2 dagar efter att transporten är betald. Du kommer att få ett meddelande per mail, telefon eller sms när ditt objekt är på väg. Observera att leveransadress vid eventuell hemtransport måste vara densamma som du angett som din fakturaadress vid betalning med Klarna.

Auktionen avslutas
 
22 timmar 30 minuter
Aktuellt bud
100
E
U
R
1 066
S
E
K
110
USD
Utropspris
250 EUR
Acceptpriset är ej uppnått
EUR
Lägg ditt maxbud. Ditt bud måste minst vara 110 EUR. Läs mer.
Budhistorik (5 bud)
4
13 nov 21:28
100 EUR
3
13 nov 14:36
60 EUR
1
11 nov 19:22
55 EUR
2
10 nov 17:36
50 EUR
1
10 nov 17:30
30 EUR
Alla tider är i CET