1187357
BING & GRÖNDAHL, "Blå måsen", servisdelar, 121 dlr, Danmark.
Bing & grÖndahl, "blå måsen", servisdelar, 121 dlr, danmark.

Bestående av:
12 mattallrikar diam 24,5 cm
10 djupa tallrikar diam 21,5 cm
12 förrättstallrikar diam 21,5 cm
12 assietter diam 17 cm
14 assietter diam 15,5 cm
6 uppläggningsfat varierande stl
2 serveringsskålar
1 såsskål
6 tekoppar med fat
10 kaffekoppar med fat + 2 fat
18 espressokoppar med fat + 5 fat
1 mjölkkanna
1 sockerskål
2 ljusstakar
2 vaser
2 äggkoppar
salt- och pepparströare

1 mattallrik (24,5 cm) med nagg
1 djup tallrik med nagg och spricka
3 assiett (17 cm) med nagg varav den ena också med spickor
1 asiett (17 cm) med spicka
3 kaffefat med nagg
1 tekopp med spricka
1 espressokopp med nagg och spricka
2 espressofat med nagg
Sockerskålens lock med lagning

Vera Lind
Vera Lind
Filialchef Malmö
+46 739 400 825

Utropspris
5 000 SEK