RÖRSTRAND, "Ostindia", 64 dlr, porslin, varierande tillverkningsår.

Bestående av:
12 mattallrikar diam 23,5 cm
12 djupa tallrikar diam 21 cm
12 förrättstallrikar diam 21 cm
6 djupa tallrikar diam 16 cm
1 karott diam 15 cm
1 sockerskål
1 gräddkanna
1 äggkopp
2 ljusstakar
8 uppläggningsfat i varierande stl
1 skål
1 såsskål
7 kaffekoppar
11 kaffefat i varierande stl

Bruksskick.
1 mattallrik (23,5 cm) med nagg
4 djupa tallrikar (21 cm) med nagg
Sockerskål med smärre nagg insida lock
1 ljusstake med smärre glasyrnagg på undersida
1 kaffefat med nagg
1 kaffefat med sprickor

Utropspris
500 EUR