SERVERINGSFAT, SKÅLFAT, två stycken, samt TALLRIKAR, sex stycken, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).

Dekor i underglasyrblått, bestående av:
Serveringsfat, dekor med motiv av elegant dam i båt, längd 35 cm (nagg).

Ett par skålfat, med motiv av flodlandskap, diameter 25,5 cm (nagg).

Ett par tallrikar, med motiv av figur, med djur i natur. Diameter 22,5 cm.

Två med motiv av flodlandskap, samt blommande trädgård. Diameter 23 cm (nagg, 1 med kantlagning).

Två djupa, med flodlandskap, diameter 23 cm.

Slitage, mistor, en med lagning, nagg, en med spricka.

Utropspris
4 000 SEK