Dekor i underglasyrblått, oktagonal, med motiv av blommor och växter inom kartuscher. Höjd på vas 22,5 cm.
Ej funktionstestad. Borrad, nedslipad. Ej examinerad inuti. Glasyrnagg, bränningssprickor. Slitage.