Allmoge
1187574

MANGELBRÄDEN, 2 stycken, 1600-tal och 1700-tal.

Två mangelbräden med skuren dekor. Det längsta med flertalet dateringar. Längd 80 respektive 84 cm.

Åldersrelaterat slitage och skador, sprickor. Handtaget på det längsta möjligen senare.

Utropspris
2 500 SEK