GOLVUR, Hugh Gordon, Aberdeen, Skottland, 17 / 1800-tal.

Mahognyfodral, delvis skuren dekor. Urtavla av mässing märkt: "Hugh Gordon, Aberdeen". Beslag och fotavslutningar av mässing respektive brons. Pendel och två lod finns. Bredd ca 52, djup ca 27, höjd ca 240 cm. Nyckel finns.

Renoverat och kompletterat, smärre skador, slitage och lagningar. Torrsprickor, smärre avslag. Ej funktionstestad. Ej genomgången.

Utropspris
3 000 SEK