Design Möbler
1187637
SVANTE SKOGH, VITRINSKÅP, Seffle Möbelfabrik, 1950-tal.
Svante skogh, vitrinskÅp, seffle möbelfabrik, 1950-tal.
Svante skogh, vitrinskÅp, seffle möbelfabrik, 1950-tal.
Svante skogh, vitrinskÅp, seffle möbelfabrik, 1950-tal.
Svante skogh, vitrinskÅp, seffle möbelfabrik, 1950-tal.
Svante skogh, vitrinskÅp, seffle möbelfabrik, 1950-tal.
Svante skogh, vitrinskÅp, seffle möbelfabrik, 1950-tal.

Två ställbara hyllor av glas bakom skjutdörrar. Fem draglådor. Kopplade ben. Bredd 78 cm, djup 32 cm, höjd 140,5 cm. Med tillverkarens brännstämpel.

Enstaka fläckar.

Följerätt: Nej
Placering: Mastgatan 4-6, Gamla Hamnen, 00160 Helsingfors - C600
Proveniens

Leopold och Irja Marjatta Rönnman, Helsingfors, Finland.

Leopold Rönnman (född Gustav Adolf Rönnman) och hans maka Irja Marjatta Rönnman (född Tuominen) drev under den skandinaviska designens guldålder inredningsbutiken ”Interiors”. Butiken låg på Fredriksgatan i Helsingfors. De hade ensamrätt på den finska marknaden att sälja produkter från samtidens främsta danska, svenska och norska formgivare och tillverkare av möbler och armaturer. Det lilla familjeföretaget hade ett nära samarbete med formgivare som bl a Hans J. Wegner, Hans-Agne Jakobsson och Björn Wiinblad. Samarbetet utvecklades till en djup vänskap vilket gjorde att paret Rönnman kunde förvärva exklusiva föremål till sin personliga bostad och sommarstuga. I slutet av sjuttiotalet förvärvade Stockmanns ”Interiors” rättigheter till möbeldelen och ”Interiors” verksamhet begränsades till belysning. Efter Leopolds bortgång i slutet av 1970-talet drev Irja verksamheten vidare.

Köpinformation
Kontakt
Nan Jarjis
Helsingfors
Nan Jarjis
Specialist silver och design

Kundservice
Har du frågor gällande transport, betalning eller övriga frågor vänligen kontakta vår Kundservice.

Sverige
Telefontid: Mån - Fre 9-17
+46 8-614 08 00

Finland
Telefontid: Mån - Fre 9 - 13
+358-9-668 91 10

Skicka ett meddelande
Vad kostar transporten?

Paketering och försäkring

Alla objekt som skickas från Bukowskis är fullt försäkrade och omsorgsfullt packade i en formanpassad, diskret kartong för att skydda ditt unika föremål.

Hur bokar jag transport?

Efter vunnen auktion beställer du transport på Mina Sidor

När levereras varan?

Din order kommer att iordningställas inom 1-2 dagar efter att transporten är betald. Du kommer att få ett meddelande per mail, telefon eller sms när ditt objekt är på väg. Observera att leveransadress vid eventuell hemtransport måste vara densamma som du angett som din fakturaadress vid betalning med Klarna.

Auktionen avslutas
 
3 dagar 17 timmar
Aktuellt bud
300
E
U
R
3 245
S
E
K
330
USD
Utropspris
600 EUR
Acceptpriset är uppnått
EUR
Lägg ditt maxbud. Ditt bud måste minst vara 320 EUR. Läs mer.
Budhistorik (2 bud)
2
11 okt 12:46
300 EUR
1
10 okt 17:52
50 EUR
Alla tider är i CEST