Väggpendyl med förgyllt och bronserat fodral. Urtavlan märkt: "Daniel Åberg Norrköping". 88 x 56 cm. Pendel finns. Nyckel finns.
Fodralet med slitage och smärre skador. Urtavlan med smärre repor. Ej funktionstestat.