LOCKASK samt TALLRIK, porslin, Kina, 1700/1800-tal.

Tallrik med bemålad blomsterdekor. Diam 22. Lockask, dekor i underglasyrblå färg, l 11.

Tallrik med nagg. Lockask med smärre tillverkningsdefekter.

Utropspris
800 SEK