SKÄNK/BUFFE, Frankrike, omkring år 1900.

Målad skänk med skuren dekor. Fyra dörrar med bakomliggande hylla. Fyra lådor. Märkt med blyerts på ovansidan. Beslag av mässing. Skiva av marmor. Bredd 174, djup 54, höjd 105 cm. Nyckel finns.

Renoverad med senare målning. Smärre slitage, repor, märken, torrsprickor och färgbortfall. Smärre lagningar. Låsen ej i funktion. Marmorskivan med obetydliga sprickbildningar, smärre nagg och repor.

Utropspris
5 000 SEK