GOLVUR, av John Hartley, Halifax, omkring 1770.

Golvur fanerat med mahogny. Urtavla av mässing, delvis målad och försilvrad sifferring. Bredd 61, djup 27, höjd 238 cm. Två lod och pendel finns.

Torrsprickor. Fanerlagningar och fanerskador. Urtavlans målning med färgbortfall. Ej funktionstestad. Nyckel saknas.

Utropspris
4 000 SEK