Golvur fanerat med valnöt, ställvis skuren dekor. Två tassfötter. Urtavla med hamnscen. Krönande förgyllda figurer. Bredd 70, djup 40, höjd 248 cm. Två lod och pendel finns. Nyckel finns.
Lagningar. Skador. Dekordelar saknas. Torrsprickor. Ej funktionstestat. Omarbetat och kompletterat.