GUILLAME BERLEUR, Liege (1780-1830), dubbelpipigt flintlåsgevär

Dubbelpipigt flintlåsgevär för jakt. Pipor med sextonsidigt tvärsnitt övergående i oktagonala kammarstycken. Rester av dekor i guld samt med signatur på spången. Kaliber 15,5 mm. Signerade låsbleck samt stålskurna hanar och eldstål. Halvstock av valnöt med graverade silverbeslag. Nätskuret och piquerat grepp. Tumplåt av silver med ägarnamn "Mar: Marmont". (Möjligen Marquis Auguste de Marmont, 1774-1852). Längd 120 cm.

Stocksprickor och slitage. En avtryckare avbruten

Utropspris
12 000 SEK