STELLAN MÖRNER, gouache, signerad.
Abstrakt komposition. I. 50 x 42 cm.
Ej examinerad ur ram, fläckar i marginalen.
Stockholm, Beijers Auktioner, Vårauktion, maj 1991, nr. 156, där angiven som utförd på 1920-talet
Sannolikt studie för väggdekor eller scenografiskt verk. Ett tidigt verk, troligtvis tillkommit omkring 1926. Verket visar påtagliga influenser från Bauhaus- och De Stijl-grupperna. Möjligtvis har dessa förmedlats till Mörner av den finländska målaren Birger Carlstedt. Sett ifrån en vinkel från sidorna antar verket en påtaglig tredimensionell skulptural verkan, där de rombiska och triangulära dekorelementen framstår som öppna luckor, ungefär som på en adventskalender (fig. 1).
Mörner sökte i sitt tidiga måleri att i ett plangeometriskt uppfattat rum infoga realistiska detaljer. Han prövade bl a att dekorera ytan med cirklar ställda mot vinklar. Mörner drogs även till teaterns värld, där han fördjupade sig i väldiga lyriska och dramatiska skapelser. Med tiden blev han en av landets främsta scenografer, och utförde scendekorationer för bland annat Dramaten, Operan och Stockholm stadsteater.
Stellan Mörner var en svensk bildkonstnär, scenograf och författare född i Örebro. Mörner studerade vid Konstakademien och Carl Wilhelmssons målarskola i Stockholm och på resor till Italien, Frankrike och England. Han var 1929 med och bildade ”Halmstadgruppen” tillsammans med Axel Olson, Erik Olson,Waldemar Lorentzon, Sven Jonson och Esaias Thorén. Han målade som surrealist först gärna nattliga bilder, oändliga landskap med flygande symboliska tecken. Senare hämtade han motiv från barndomshemmet Esplunda. Anfäderna kastar sina skuggor över interiörerna och minnena dansar i herrgårdens månbelysta alléer. En drömsk blandning a inne och ute, en flykt från verkligheten. Under 40- och 50-talen ägnade sig Mörner åt scenografi, gjorde därefter ett kort besök i det spontanistiska måleriet och återvände i slutet av 60-talet till motiven från surrealismens pionjärtid.