GOLVUR, England, 1800-tal.

GOLVUR, England, 1800-tal.

Golvur fanerat med mahogny, delvis bronserad dekor. Målad urtavla. Bredd 48, djup 30, höjd 209 cm. Två lod och pendel finns.

Krönande dekorelement saknas. Senare bronserad. Slitage, torrsprickor, repor. Sidoglas skadat. Urtavlan med sltage. Ej funktionstestat. Nyckel saknas.

Utropspris
2 500 SEK