VÄVD TAPET, gobelängteknik, "Palatsinteriör", ca 314,5 x 185,5-186,5 cm, Aubusson sannolikt, 1800-talets andra hälft.

Polykrom palatsinteriör med stora urnor med buketter, draperier och kolonner. Vissa mönster i metalltråd. Fodrad.

Ställvis blekt, speciellt långsidornas bård. Något slitage och smutsig, fläckar, smärre skador och bristningar.

Utropspris
15 000 SEK