1189295
Arthur Percy
(1886-1976)
Arthur percy, matservis, 81 delar, flintgods, "vinranka", gefle, 1900-talets första hälft.

ARTHUR PERCY, matservis, 81 delar, flintgods, "Vinranka", Gefle, 1900-talets första hälft.

22 st assietter, 19 cm
17 mattallrikar, 25 cm
20 djupa tallrikar, 25 cm
12 skålar, 17 cm
2 såsskålar
2 fat med hänkel
2 uppläggningsfat, l 24-33 cm
1 karott med lock
1 gräddkanna
1 sockerskål
1 såskanna

Bl a karott med bottennagg. Gräddkanna med lagning. Ställvis slitage. Krackelyr. Nagg på flera delar. Sprickor.

Jessica Löfgren
Jessica Löfgren
+46 (0)727 43 08 79

Utropspris
4 000 SEK