REVOLVER, "New Model 1858", Remington, 1863-75.

8 tum pipa med fasetterad form och otydlig märkning: "PATENTED SEPT. 14. 1858 E. REMINGTON & SONS. ILION. NEW YORK. U.S.A". Längd ca 34 cm.

Bruks- och åldersbetingat slitage med repor och stötmärken, anlöpningar.

Utropspris
2 000 EUR