Madeleine Pyk – en samling F769

TAKLAMPA, Einar Bäckström, Malmö, 1960-70-tal.

Taklampa av mässing, delvis lackerad metall och glas. Två ljuspunkter. Längd 50, bredd 16, höjd 15 cm (exklusive kopp och sladd).

Smärre slitage, obetydliga repor, märken, fläckar. Ej funktionstestad.

Utropspris
3 000 SEK