PEHR HÖRBERG, tillskriven. Olja på uppfodrad duk 51 x 67 cm.
"Aposteln Peter finner skattens mynt i fiskens mun." Olja på uppfodrad duk 51 x 67 cm.
Ytsmuts. Krackelyr. Gulnad fernissa. Retuscher.
Kopia på målning från ca 1616-1634 av Jacob Jordaens kallad "Aposteln Peter finner skattens mynt i fiskens mun". Originalet finns på Statens Museum for Kunst i Danmark.