HANS BERGSTRÖM, bordslampa, modell nr 712, Ateljé Lyktan, 1950-tal.
Bordslampa av mässing med flera material. Märkt undertill: "ATELJE LYKTAN ÅHUS 712". Justerbar ljuspunkt. Höjd 58 cm (exklusive skärm).
Slitage. Repor. Märken. Fläckar. Lampsockeln skadad. Ej funktionstestad.