ERIC VASSTRÖM, akvareller ett par, signerade och daterade 1931.
Castel S. Angelo, Roma, storlek 31,5x24,5 cm.
Spreuerbrücke Luzern
storlek 24,5x31,5 cm.
Åldersrelaterat slitage.
Eric Vasström var en finländsk bildkonstnär född i Helsingfors. Han studerade vid Finska konstföreningens ritskola. Han är främst bekant som akvarellist. Vasström målade stadsmotiv och träffande djurporträtt, speciellt hästar.