SPEGEL, av Niclas Meunier, Stockholm (verksam 1754-1797). Rokoko.

Förgylld och bronserad spegel. Signerad NM samt med Stockholms hallstämpel. 156 x 65 cm.

Senare bronsering och förgyllning, senare glas och bakstycke. Smärre skador och slitage, såsom bortfall av förgyllning och smärre torrsprickor.

Utropspris
10 000 SEK