Värdera enkelt digitalt – vi hämtar

Läs mer och värdera här

1191965
COCKTAILRING, med oval fasettlsipad Ametist
Cocktailring, med oval fasettlsipad ametist.

En iögonfallande och magnifik ring som kommer med en vacker oval fasettslipad. Namnet Ametist kommer från grekiskan och betyder oberusad, då man i antiken trodde att man ej blev berusad av vin, om vinet intogs ur ett glas snidat ur en ametist. Ringen förgyller vilken fest som helst.

Material: 18K
Sten: Ametist ca 11 x 22 mm
Ringstorlek: 16,75/52.
Vikt: 5,2 gram.

Smärre slitage

Fredrik Karlsson
Fredrik Karlsson
Gemmolog, värderare
+46 (0)767 81 06 06

4 950
503
514
Såld
Köp detta föremål direkt till fast pris. Inga andra avgifter tillkommer.