EMILE GALLÉ, bordslampa, Nancy, Frankrike, jugend.
Överfång med etsad dekor av grenverk med blommor och blad i lila färger. Bronsmontering. Signerad Gallé på fot. Höjd med montering 28 cm.
Ej funktionstestad. Tillverkningsdefekter. Slitage.