Vitvinsglasen med grön/turkos kuppa från 1900-talets första hälft.
Glas på fot: 12 ölglas, höjd 14,5 cm, 12 vitvinsglas, höjd 11,5 cm, 12 små rödvinsglas, 11-12 cm, 12 starkvinsglas, 8,5-9,5 cm.
12 snapsglas, höjd 7,5-8 cm och 12 selterglas, höjd 6,5-7 cm.
Smärre variationer i glas tillhörande samma modell. Nagg.