LJUSKRONA, rokokostil, 1900-talets första hälft.

Ljuskrona med stomme av mässing, behängd med glasprismor, delvis rökfärgade. För åtta ljus, tolv ljuspunkter. Diameter 60, höjd ca 95 cm.

Smärre slitage, smuts, ej funktionstestad.

Utropspris
12 000 SEK