Röd botten med polykrom medaljong, hjortar, fåglar och blommor. Bred mörkblå huvudbård med springande hjortar, fåglar, blommor och stora palmetter.
Ställvis blekt. Något slitage och smutsig, fläckar, malskador, ställvis påmålad.