MATTA, old Ghom, ca 289,5-294 x 147,5-150,5 cm.

Röd botten med polykrom medaljong, hjortar, fåglar och blommor. Bred mörkblå huvudbård med springande hjortar, fåglar, blommor och stora palmetter.

Ställvis blekt. Något slitage och smutsig, fläckar, malskador, ställvis påmålad.

Utropspris
2 500 SEK