KAKELUGNSPLATTOR, 18 delar, 1700-tal.

Kakelugnsplattor av glaserat lergods. Varierande mått. 5 stycken med dekor i manganviolett med mått ca 29 x 21-22 cm styck. Största med dekor i grönt ca 32 x 23 cm.

Skador och slitage.

Utropspris
6 000 SEK