LE CORBUSIER, PIERRE JEANNERET, CHARLOTTE PERRIAND vilstol, LC4, Cassina, Italien. 1900-talets senare del.
Stomme av förkromad metall samt svartlackerat underrede, sits klädd med koskinn samt lös nackkudde av svart skinn, märkt i ram LC4 74788, längd ca 160 cm
Slitage. Nötskador på skinn.