FLINTLÅSPISTOL, sent 1700-tal, samt SLAGLÅSPISTOL, 1800-talets första hälft.

Flintlåspistol märkt "NHD. Längd 55 cm. Slaglåspistol 29 cm.

Skador, ställvis bortfall av av trä på stock. Sprickor. Lagningar. Kompletteringar.

Utropspris
2 500 SEK