Bestående av;
1 såsskål på fat,
1 ovalt fat, längd 23 cm (spricka),
1 ovalt fat, längd 32 cm, (spricka),
2 tekoppsfat, (en nagg),
6 djupa(en kantnagg),
1 djup mindre (kantnagg),
9 flata, (två kantnagg),
1 assiett,
10 assietter (Broadhurst, England "Svenska slott").
Åldersrelaterat slitage. Krackelyr. Nagg. Sprickor.
1915-48