SKÅP, barock, 1700-tal.
Delbart. Fanerat med valnöt, skuren dekor. Dörrpar med bakomliggande förvaring. Nedtill med två lådor. Bredd 219. Djup 83. Höjd 222 cm.
Slitage. Torrsprickor. Fanerskador. Kompletterat med senare bakstycke och ben. Nyckel saknas.