BIRGER EKMAN för Mjölby Intarsia, plafondlampa, Sverige, 1930-tal.
Cirkelformad plafond med intarsiadekor av antikiserande figurer. Fanerad med olika träslag, bland annat mahogny. Kupa av gultonat glas med slipad och etsad dekor. Sex ljuspunkter. Diameter 72 cm.
Smärre slitage och fanerskador. Ej funktionstestad.