Fanerad med björk och björkrot, rektangulär, upptill låda, skrivklaff med bakomliggande inredning, nedtill tre lådor, flankerande svarvade kolonnetter, längd 117, bredd 55, höjd 137 cm Nyckel finns.
Bruksslitage. Smärre skador. Repor. Nagg. Märken. Blekt