Fanerad med mahogny, skiva av kalksten med avfasade kanter, front med tre lådor, raka kannelerade ben, längd 71, bredd 47, höjd 80 cm Nyckel finns.
Åldersrelaterat slitage. Blekt. Repor. Märken. Nagg. Senare lås. Glidskenor lösa i nedersta lådan. Möjligen kompletterade ben