BØRGE MOGENSEN, bokhyllor 4 delar, FDB, Danmark, 1900-talets andra hälft.
Fanerade med ek. Två delar med pardörrar och bakomliggande lådor/hyllplan. Två delar med hyllplan. Bredd 122 cm, djup 26-44 cm, höjd 73-133 cm.
Ställvis slitage. Märken. Repor. Spricka.
Modellen formgiven 1952.