Sex svängda ljusarmar, riklig upphängning med olikslipade prismor. Höjd 73 cm, diameter 34 cm.
Slitage, sterainrester. Borrhål för elektrifiering. Sliten förgyllning. Prismor saknas, prismor med nagg, kompletteringar. Mutter i botten saknas. Lösa prismor medföljer.