JAMES MONTGOMERY FLAGG, olja på duk, signerad James Montgomery Flagg och daterad 1917.
Skådespelerska som personifierar USA. 147,5 x 86 cm.
Nedre höger hörn med gammal duklagning (ca 10 x 6 cm). Nedre vänster hörn med flertal revor (en större om ca 20 cm samt en något mindre om ca 10 cm). Spridda smärre tryckskador/revor. Fläckar. Ställvis slitage.