119657

SKÅP, rokoko, 1700-talets andra hälft.

Skåp, rokoko, 1700-talets andra hälft.

Bonad ek. Fyra svängda ben. Underdel med fyra lådor. Överdel med dörrpar med bakomliggande hyllinredning, svängt krön. Skurna dekorelement. Bronserade beslag i rokoko. L 134, B 63, H 201. Nyckel finns.

Överdel kortad. Senare dekorelement. Delvis renoverat. Slitage. Sprickor.

Utropspris
8 000 SEK