STOLAR ETT PAR, Gustavianska, omkring år 1800.

Målade stolar med skuren och svarvad dekor. Lösa stoppade sitsar. Sitthöjd ca 46, höjd ca 94-95 cm vardera.

Senare målning, med spår av underliggande originalfärg. Instabila. Slitage, smärre skador, något maskstungna.

Utropspris
2 500 SEK