Målade stolar med skuren och svarvad dekor. Lösa stoppade sitsar. Sitthöjd ca 46, höjd ca 94-95 cm vardera.
Senare målning, med spår av underliggande originalfärg. Instabila. Slitage, smärre skador, något maskstungna.