Samlarföremål Leksaker
1197098
MUMINFIGURER, 3 st, Ateljé Fauni, 1950-60-tal.
Muminfigurer, 3 st, ateljé fauni, 1950-60-tal.

Stomme i metall och trä. Klädd i filt, textil, läder, päls. Handmålat ansikte med ögon av glas. Undertill stämpelmärkta. Höjd 12-18 cm.

Slitage. Fläckar. Delar saknas. Mumin kompletterad (ett senare öra samt en senare hand).

Jessica Löfgren
Jessica Löfgren
+46 (0)727 43 08 79

Utropspris
4 000 SEK