Invändigt förgyllda.
Rund form på tre fötter, diameter 7,4 cm, stämplad 1833
Oval form, bredd 10 cm, stämplad 1861
Rund form på fot, med knäckar, diameter ca 7 cm, stämplad 1869.
Sammanlagd vikt ca 118 g.
Skål från 1833 med bristning i kanten. Åldersrelaterat slitage.