Prenumerera på vårt nyhetsbrev

Silver Bägare & Skålar
1197201
SALTKAR, 3 st, silver, Moskva och S:t Petersburg 1833-1869.
Saltkar, 3 st, silver, moskva och s:t petersburg 1833-1869.

Invändigt förgyllda.
Rund form på tre fötter, diameter 7,4 cm, stämplad 1833
Oval form, bredd 10 cm, stämplad 1861
Rund form på fot, med knäckar, diameter ca 7 cm, stämplad 1869.
Sammanlagd vikt ca 118 g.

Skål från 1833 med bristning i kanten. Åldersrelaterat slitage.

Nan Jarjis
Nan Jarjis
Specialist silver och design
+358 (0)50 340 5492

Utropspris
250 EUR